Biologie – Neil A. Campbell, Jane B. Reece

Pokud bychom chtěli najít učebnici biologie, která v posledních desetiletích ovlivnila bezpočet studentů po celém světě, tak Campbellova Biologie by byla v tomto ohledu jasným kandidátem. Nejenže je to jediná kniha, která je opakovaně zmiňována prezidentem mezinárodní biologické olympiády, někteří o ‘Campbellovi’ dokonce hovoří jako o Bibli biologů. Sluší se tedy věnovat této knize první recenzi – nehledě i na čistě praktický fakt, že tato kniha může v mnoha ohledech sloužit jako vhodné měřítko.

První věc, kterou je nutno si uvědomit, je, že máme co do činění s učebnicí obecné biologie psanou v americkém stylu. Kniha tak klade větší důraz na klíčové myšlenkové koncepty v biologii (např. ‘struktura odpovídá funkci’) a také na hierarchické řazení jednotlivých kapitol, kdy každý oddíl staví na informacích toho předchozího. Na začátku se tak čtenář seznámí s fyzikálně-chemickými základy fungování živých soustav, poté postupně přejde k buňce a genetice, na kterou plynně navazuje evoluční a systematická část, od které už je jen krok k morfologii a fyziologii organismů. Celou knihu uzavírá etologicko-ekologická část.

Nabízí se zde srovnání s českými osnovami, kde biologie začíná (bez předchozích znalostí poněkud těžko uchopitelnými) hypotézami o vzniku života a končí genetikou, na kterou obvykle v maturitním ročníku nezbývá moc času. Při současném stavu věcí tak Campbell v tomto ohledu není široce použitelnou učebnicí pro střední školy. Nečekejte ani přehledné soupisy pojmů v kapitolách či stránky rozškatulkovaných kategorií připravené rovnou ke zkoušení. Termínů si v této učebnici stále užijete více než dost – navíc zejména těch v praxi běžně užívaných – jen jsou zasazené do delšího textu, který lze s trochou nadsázky považovat za faktografickou pohádku, která vás svým celkem příjemným výkladem postupně zasvětí i do jinak obtížně pochopitelných problémů. Zároveň text obsahuje tolik detailů, že si člověk mnohých z nich všimne až při několikátém přečtení a celá kniha tak působí, jako by se s každým přečtením měnila. Některým čtenářům tento styl vyhovuje, jiní ho považují až za příliš rozvleklý a pro rychlé dohledávání informací málo přehledný.

Pokud si však čtenář najde čas na prokousání se téměř třinácti sty stránkami textu a schémat, je prakticky jisté, že získá schopnost, která se mu v dalším studiu biologie (a i v životě) bude náramně hodit. Campbell vás totiž naučí myslet a uvažovat v kontextu přírodních věd, kromě toho vám navíc poskytne více než široké základy odborných znalostí, zejména v oblasti molekulární a buněčné biologie, genetiky a fyziologie. Troufám si říct, že na výrazně lepší úrovni a ve větší míře, než v jaké jsou tato fakta podávána v moderních českých učebnicích. Nejslabší částí se tak stává poměrně stručný a ostýchavý oddíl systematický, ve kterém autoři sami přiznávají nejistotu pojící se s tehdejšími bouřlivými přestavbami systému.

Na závěr by bylo vhodné zmínit ještě pár specifik českého překladu. Posledním českým vydáním je vydání šesté z roku 2006 (v angličtině vyšlo v roce 2002), zatímco poslední anglické jedenácté vydání je o deset let mladší. V českém textu tak přetrvávají některé drobné nepřesnosti, které byly v pozdějších letech opraveny či upřesněny (zmiňme například spor o (ne)odhazování bičíku spermie při oplození vajíčka). Vzhledem k rozsáhlosti textu se také na několika místech vyskytují krátké pasáže s poněkud zvláštním formátováním či opomenuté překlady popisů obrázků. Rovněž lze v textu najít několik úsměvných překladatelských perel – například není radno přehazovat slova reverzní a rezervní. Jiná překladatelská pochybení však již mají poněkud závažnější následky. Anglický billion není to samé jako český bilion, ale odpovídá hodnotě o tři nuly menší, tedy miliardě. Země tak opravdu není stará 4,6 bilionů let, jak se jedna kapitola snaží tvrdit.

Stručným shrnutím tedy je, že má tato kniha své specifické problémy, které by vyřešil zejména nový český překlad (s touto variantou autorka recenze stále koketuje). Její větší rozměry, cena (cca 2-3 tisíce korun) a rozsah z ní také rozhodně nedělají učebnici vhodnou pro každého středoškoláka. Lepšího pomocníka na cestě za poznáním (nejen) biologie ale asi jen těžko najdete.

Campbellovu Biologii tak lze doporučit zejména komukoliv se zájmem o řešení biologických soutěží, ale i jako rozšiřující a ‘propojující’ látku pro zájemce z řad veřejnosti a studenty chystající se na přírodovědné či lékařské vysoké školy. Rozhodně jde také o skvělou publikaci pro učitele biologie – nejen, že jde spoustu příměrů z knihy využít přímo při výuce, navíc za každou kapitolou následuje test vhodný k ověření pochopení probrané látky.

Jedinou nevýhodou je fakt, že momentálně je české vydání beznadějně vyprodané a pouze čas od času a s notnou dávkou štěstí se nějaká kniha na prodej objeví. Nechceme nikoho nabadát k porušování zákona, ale pro opravdu vážné zájemce taktně zmíníme, že na poměrně známých českých internetových úložištích jdou najít PDF verze posledního českého vydání. A samozřejmě tuto publikaci seženete i ve vědeckých knihovnách, vzhledem k její délce je na četbu ale potřeba podstatně více času než je běžná výpůjční doba.

N. Campbell, J. Reece: Biologie, Computer Press, 2006.

2 komentáře u „Biologie – Neil A. Campbell, Jane B. Reece“

  1. Dobrý den.
    Mohu nabídnout k prodeji výše zmiňovanou knihu.
    Knoha je nová, nepoužitá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

one × 4 =